Solcreme til it-systemerne

Sol, sommer og servere, der svigter, fordi de nødvendige certifikater ikke er opdateret. ComON har samlet en række tips, der gør it-systemerne sommerferieklare.

Sol, sommer og servere, der svigter, fordi de nødvendige certifikater ikke er opdateret.

Det er blot ét eksempel på, hvilken situation danske virksomheder kan komme til at stå i i sommervarmen, hvis ikke it-chefen bruger lidt tid på at gøre virksomhedens systemer sommerferieklare, inden han sætter kursen mod stranden.

»På trods af travlheden op til ferien, er det vigtigt, at man i virksomhedernes it-afdelinger er på forkant og bruger lidt tid på at gøre it-systemerne sommerferieklare på sikkerhedsfronten,« siger Kim Høse Jensen, der er udviklingschef på sikkerhedsområdet i TDC.

Han peger på følgende spørgsmål, som det er en god ide at have styr på inden sommerferien:

* Er der nogen brugercertifikater til digital signatur eller lignende, der udløber i ferieperioden eller lige efter?

* Er SSL-servercertifikaterne opdateret, eller er de lige på grænsen til at udløbe?

* Er de sidste nye sikkerhedsopdateringer installeret?

* Hvem har ansvaret for at installere kritiske sikkerhedsopdateringer i it-chefens fravær?

* Hvem kan genstarte servere og lignende i it-chefens fravær?

* Ved medarbejderne, der er på arbejde, hvem de skal kontakte for yderligere it-hjælp - konsulenthuse eller lignende?

* Er beredskabsplaner afprøvet, og ved medarbejderne, hvor de er gemt?

Udviklingschefen forklarer desuden, at man skal være opmærksom på brugen af autosvar i ferieperioden. Et svar: »Jeg er på ferie til...« sendt til alle, man modtager mails fra, sendes også tilbage til spammere eller de falske postkasser, der bruges til bekæmpelse af spam. Man kan derfor - bare for at være hjælpsom - blive stemplet som spammer.

It-chefen skal derfor være opmærksom på de muligheder, man har i sit postsystem og sikre sig med både sund fornuft og kontrol af mails ind og ud af virksomheden. Det kan være i form af et spamfilter for udgående post, påpeger udviklingschefen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere