Udfordringer holder på medarbejderne

Det handler ikke om løn. Det handler om udfordringer, når virksomhederne skal holde på medarbejderne. Det er konklusionen i en ny rapport fra Copenhagen Business School.

Det handler ikke om løn. Det handler om udfordringer, når virksomhederne skal holde på medarbejderne.

Det er konklusionen i en ny rapport fra Copenhagen Business School. Rapporten forklarer, at det er personlig udvikling og dygtiggørelsen af medarbejderne, som holder på medarbejderne. Det skriver DR Penge.

»Nogle arbejdgivere tror, at personalegoder som god mad i kantinen, fester, rengøring i hjemmet og børnepasning er noget, der holder på medarbejderne, men det er en kortsigtet løsning. Den bedste måde at fastholde medarbejderne på er at give dem gode ansvarsfulde opgaver. Det har flere og flere arbejdsgivere da også forstået, tvunget af omstændighederne,« siger professor Henrik Holt Larsen fra Copenhagen Business School til DR Nyheder.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job