Udfordringer holder på medarbejderne

Det handler ikke om løn. Det handler om udfordringer, når virksomhederne skal holde på medarbejderne. Det er konklusionen i en ny rapport fra Copenhagen Business School.

Det handler ikke om løn. Det handler om udfordringer, når virksomhederne skal holde på medarbejderne.

Det er konklusionen i en ny rapport fra Copenhagen Business School. Rapporten forklarer, at det er personlig udvikling og dygtiggørelsen af medarbejderne, som holder på medarbejderne. Det skriver DR Penge.

»Nogle arbejdgivere tror, at personalegoder som god mad i kantinen, fester, rengøring i hjemmet og børnepasning er noget, der holder på medarbejderne, men det er en kortsigtet løsning. Den bedste måde at fastholde medarbejderne på er at give dem gode ansvarsfulde opgaver. Det har flere og flere arbejdsgivere da også forstået, tvunget af omstændighederne,« siger professor Henrik Holt Larsen fra Copenhagen Business School til DR Nyheder.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse