Windows Mobile en "invitation" til hackere

Anti-virus-producenten McAfee har set Windows Mobile efter i sømmene, og konklusionen er, at den er "en åben invitation til hackere".

Det skulle være en smal sag at hacke Windows Mobile, Microsofts styresystem til avancerede mobiltelefoner. Det vurderer anti-virus-producenten McAfee i hvert fald, efter de har set Windows Mobile-platformen efter i sømmene.

I alt afslører de syv genveje til succes, hvis man har lyst til at inficere en Windows Mobile-mobil med virus.

Det er muligt at få adgang til indhold så som sms'er, e-mails, dokumenter, opkaldsoversigter og kontaktlister. Hackere kan også være med på en lytter på opkald eller bruge en Windows Mobile-baseret telefon til distance-overvågning - aflytte, tage fotos og optage video.

Lavere priser, større fare
I takt med at priserne på smartphones falder, så de dermed bliver mere udbredt, vil der være en fortsat vækst i kriminel software til smartphones, vurderer Avert Labs. Og det er specielt Windows Mobile, der vil stå for skud, præcis som det er tilfældet med Windows-styresystemet til pc.

"At gå rundt med en smartphone svarer til at have en stor pc'er i lommen. Det koster at have så let adgang til den store verden. Smartphones rummer sikkerhedsrisici præcis ligesom pc'er og bærbare," siger Bo Engelbrechtsen Ekkelund, nordisk marketingschef for McAfee.

Ingen grund til panik
McAfee påpeger dog, at der ikke er nogen grund til at gå i panik her og nu, for dagens virusprogrammerudgør ikke en betydelig risiko. Man skal dog tage sine forholdsregler, vurderer Bo Engelbrechtsen Ekkelund:
"For det første gælder det om at være lige så opmærksom på sikkerheden, og hvad man downloader, som ved pc'en. For det andet gælder det om at have styr på sine forbindelser, så for eksempel Bluetooth ikke står pivåben. Et godt tip er desuden at anskaffe sig et proces-overvågningsprogram, der kan vise hvilke programmer, der kører på mobilen - så man kan se, om der er nogle programmer, man ikke kender," slutter Ekkelund..

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Microsoft.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S