Fuld internet-adgang til alle Debitel-mobilkunder

Det norske softwareselskab Opera Software har indgået en aftale med Debitel. Hovedformålet med samarbejdet er at gøre internettet fuldt tilgængeligt for alle Debitels mobilkunder.

Opera Software har indgået en toårig aftale med Debitel. Opera skal udvikle mobile løsninger for Debitel, som så samtidigt lancerer Opera Platform.

Opera Platform er en avanceret netapplikation som giver brugerne direkte adgang til nyheder, vejrmeldinger, e-mail og andre tjenester via internettet på mobiltelefonen.

I samarbejde med Opera, lover Debitel snart sine kunder fuld adgang til netsteder, e-mail og andet internetbaseret materiale. Med præinstallerede Opera-programmer på nye mobiltelefoner, eller mulighed for at downloade via hjemmesiden, mener Debitel, at vejen er banet for virkelig at sætte fart på markedet med det mobile internet. Debitel er i forvejen et af de største teleselskaber i Europa med 10,6 millioner kunder.

»Vores partnerskab med Opera giver vores kunder mulighed for at gøre meget mere med deres telefoner, end de kan i dag,« siger Martin Witt, Management-chef i Debitel.

»Vi er glade for at skulle samarbejde med Debitel, som er et ledende firma indenfor telekommunikation, og sammen med dem rulle en helt ny bølge af mobile browsere ud i Europa gennem deres eksisterende partnere,« siger Kai Leppanen, salgschef i norske Opera Software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice