Den første dvd-brænder fra Philips som understøtter Double-Layer-DVD+R formatet blev fremvist onsdag. De nye dobbeltlags-dvd'er har en kapacitet på 8,5 GB og kan dermed rumme næsten dobbelt så mange data som almindelige dvd'er.
Pladsen rækker til fire timers video i dvd-kvalitet eller indholdet fra 13 propfyldte cd-rom'er. Formatet skulle være kompatibelt med alle aktuelle dvd-afspillere og dvd-rom-drev.
Sammen med 8x-brænderen med modelbetegnelsen DVDRW885K vil Philips sende de første dobbeltlags-medier på markedet inden for kort tid. Prisen for brænderen bliver omkring 1.000 kr.
Philips har også annonceret en model som brænder med 16x-hastighed, hvilket betyder at mediets yderste områder roterer med en fart på 200 kilometer i timen. Det er ifølge Philips den maksimale grænse for mediets belastbarhed.