Fra den omvendte verden: Her er 2D-brillerne

Nu kan du købe briller, der fjerner pinen fra 3D-filmene.

Artikel top billede

Det lyder næsten som et emne fra det gamle blad "En Skør Skør Verden", men den er god nok. Et firma, 2d-glasses.com, slår sig stort op på at sælge briller, der fjerner 3D-effekten fra film.

Dermed kan biografgængere, der oplever gener af at kigge på 3D-film for længe, se de nye film sammen med vennerne uden at få hovedpine. Nogle vil desuden mene, at visse 3D-film er lavet så dårligt, at de er bedre i 2D.

Brillerne, der cirka koster 50 kroner, fjerner 3D-effekten ved blot at vise det ene af de to billeder, som normalt skaber følelsen af 3D.

Du kan også gøre som folkene fra Tested.com: Lave dine egne briller! Se videoen nedenfor.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job