Sun afliver Cobalt-servere

Sun afliver nu det sidste produkt i sin Cobalt-servererie. Efter det fejlslagne Mips-projekt vil Sun i stedet satse på billige servere baseret på AMD's Opteron.

Sun har i løbet af 2003 stille og roligt stoppet salget af sine servere i Cobalt-serien. I stedet vil Sun satse på servere, der er baseret på AMD's 64-bit processorer.

Sun introducerede sin Cobalt-serie, som trods navneligheden ikke har noget med programmeringssproget Cobolt at gøre, i 2001. Nu er serien et afsluttet kapitel.

Cobalt-serverne er baseret på Mips-processorer og var Suns forsøg på at lægge pres på de fremstormende x86-servere med Linux og Windows.

Det var især markedet for webservere, som Sun forsøgte at få fodfæste inden for. Imidlertid var det x86-servere med Linux, som stormede frem på bekostning af Suns Mips-servere.

Derfor vil Sun nu satse på en ny serie af billige servere i Fire-serien, baseret på AMD's 64-bit Opteron processor.

Solen går endeligt ned over Cobalt-serien, når salget af Raq 550-serverne indstilles d. 19. februar. Sun vil fortsat yde support til Cobalt-kunderne de næste tre år.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS