Canada lemper straf for hjemme-pirater

Bøderne for 'små-pirateri' skal sættes betragteligt ned, og så skal det være lovligt at kopiere musik, der er købt og betalt, til egen pc og mp3-afspiller. Pirateri til kommerciel udnyttelse skal straffes med fem års fængsel.

Den canadiske lovgivning på copyright-området er forældet, og derfor vil regeringen nu gøre den mere tidssvarende, skriver Reuters.

Canada har længe haft en copyright-lovgivning, som ikke tillader, at forbrugerne overfører musik, der er købt og betalt, til deres egne pc'er og mp3-afspillere. Dette problem vil den canadiske indenrigsminister Jim Prentice løse ved hjælp af et nyt lovforslag, der samtidig skal reducere bøderne for såkaldt 'små-pirateri'.

På nuværende tidspunkt kan rettighedshaverne kræve op til 20.000 canadiske dollars (knap 95.000 kroner) for hvert brud på ophavsretten. Det vil sige, at en person, der for eksempel downloader fem film, vil kunne blive sagsøgt for 100.000 dollars - eller 472.000 danske kroner. I det nye forslag er der en samlet maksimumgrænse på 500 dollars (2360 kroner), hvilket ikke vil være interessant for rettighedshaverne at forfølge.

Den canadiske pladeindustri erkender, at de hovedsageligt går efter de personer, der krænker ophavretten ved at uploade materialet på internettet og tjener penge på det.

»Vi er ikke bekymrede over folk, der deler et par filer i deres kælder. Det ville tydeligvis være meget svært og meget dyrt at jagte disse personer,« siger Duncan McKie, der er præsident for Canadian Independent Record Production Association, til Reuters.

Straffen på op mod 20.000 canadiske dollars per rettighedsbrud kan dog blive benyttet i tilfælde, hvor en eller anden form for digital lås bliver hacket. For eksempel ved fremstillingen af en uautoriseret kopi af et computerspil.

Den høje strafferamme vil ligeledes være gældende for personer, der spreder copyright-beskyttet musik via internettet eller P2P-teknologi, samt forbrugere, der bringer andet ophavsret-beskyttet materiale på internettet. Det kunne for eksempel være et billede eller en video, der bliver postet på sites såsom Facebook og YouTube.

I tilfælde, hvor der er tale om groft og kommercielt pirateri, kan man dog blive mødt med langt større civile søgsmål, og det vil samtidig være en sag for staten, hvor en strafudmåling på op til fem års fængsel kan blive aktuel.

Forslaget tillader, at forbrugerne kan optage tv- og radioprogrammer for at se dem på et senere tidspunkt. Det vil dog være forbudt, at gemme optagelserne i et personligt bibliotek.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S