Second Life afviser virtuelt politi mod pædofile

Det har bragt sindende i kog, at pædofile øver sig på overgreb af andre voksne, der agerer små børn. Men Second Life er sundt nok til at sige fra overfor pædofile samt grov chikane, påstår en af platformens udviklere.

Digitale indbyggere bør omgående melde, når de støder på børneporno eller andet misbrug i den virtuelle verden Second Life.

Det siger en af udviklerne bag den populære online-verden, som i dag tæller over 3,7 millioner digitale indbyggere.

»Som ethvert sundt samfund, har vi en høj selvjustits i Second Life samt nogle strikse retningslinier for hvordan man opfører sig og behandler hinanden. Heriblandt også retningslinier mod mobning, børneporno eller hvis nogle af indbyggerne bliver udsat for virtuelle knubs,« siger John »Pathfinder Linden« Lester til ComON.

Sex-anklagerne mod Second Life har sat sindende i kog især i Holland, efter at det er kommet frem, at der findes områder i den virtuelle verden, hvor voksne i virtuelle børne-roller dyrker sex med andre voksne.

De vrede anklagere frygter at Second Life kan bruges som træningslejr for pædofile fra den virkelige verden.

Men community-udvikleren, som hedder John Lester i den virkelige verden er meget i mod et Second Life Politi.

»Tricket er at undgå et Second Life-politi, som går rundt og slår »folk« i hovedet. Alle i samfundet har et ansvar for at holde Second Life så velfungerende som overhovedet muligt,« fastslår han.

Du kan i øvrigt læse høre om verdenen i Second Life i den kommende uges udgave af ComON-avisen, hvor vi bringer et længere interview med John »Pathfinder Linden« Lester.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S