Internethandel skaber mandefald på arbejdspladsen

Mange pjækker fra arbejdet for at være hjemme, når deres køb fra netbutikker dukker op.

Det er nemt og bekvemt at handle på nettet. Men hvis man ikke er hjemme, når pakken kommer, så forsvinder lidt at det smarte.

Faktisk kan pakke-bøvlet være årsag til store samfundsøkonomiske tab, mener prisportalen Kelkoo.

En engelsk undersøgelse peger på, at mange briter tager fri fra arbejde og bliver hjemme for at tage i mod pakker.

Det er Kelkoo, der har spurgt 13.000 brugere på sin engelske prisportal. 45 procent svarede, at de havde taget fri for at modtage en pakke i hjemmet.

Af de 45 procent svarede 20 procent, at de rent faktisk havde løjet for at være hjemme, når den ventede pakke skulle dukke op. Kvindernes yndlings undskyldninger var, at de skulle til læge eller at de havde personlige problemer. De fleste mænd brugte den mere tågede beskrivelse, og anførte fraværet som 'hjemmearbejde'.

»Når man omregner denne ventetid til kroner og ører, er det jo sådan set svimlende beløb i tabt arbejdsfortjeneste, som vi taler om årligt,« siger Bo Jensen direktør for Kelkoo i Danmark til DR.

Tidsspildet bliver nemlig forværret af, at mange leverancer går galt, hvis buddet for eksempel ikke kommer på det aftale tidspunkt. 81 procent, af dem der tager fri, har ventet forgæves.

Verdens næststørste pc-producent, Dell, der i mange år har været indbegrebet af internethandel, må formentlig tage en del af æren for det fraværd, danskerne måtte have.

Selskabets leveringsbetingelser dikterer, at man må være hjemme i tidsrummet 8:00 om morgenen til klokken 16:00 om eftermiddagen for at kunne modtage sin Dell-vare fra det transportfirma, Dell har aftale med.

Det er ikke muligt at få angivet nærmere ankomsttidspunkt for leverancen og man kan heller ikke få en telefonopringning fra vognmanden, når vedkommende er i nærheden af ens bopæl. Hvis vognmand og kunde skulle gå fejl af hinanden, må der aftales en ny leveringsdag, hvor man atter skal være til stede hele dagen.

En forespørgsel hos Dells transportpartner Schenker viser, at den manglende mobiletelefon-kontakt med vognmanden skyldes sparehensyn, idet Dell ikke ønsker at betale for vognmandens telefonsamtaler.

Dell Danmark oplyser, at folk, der ikke er i stand til at tage en fridag for at modtage Dell-pakker, kan få tilbudt aftenlevering.

Generelt kunne onlinebutikker og deres kunder få stor gavn af en større fleksibilitet:

»Det er vores helt klare opfattelse, at onlinebutikker har meget at vinde ved at tilbyde en mere fleksibel levering,« siger Bo Jensen fra Kelkoo Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision