Trådløse net tiltrækker kriminelle

Stadig flere trådløse netværk i private hjem bliver misbrugt af kriminelle.

Trådløse netværk til hjemmecomputere er en af de helt store sællerter for tiden, men de færreste tænker over, at kriminelle i ubemærkethed kan skaffe sig adgang til netværket for at bruge det til ulovligheder, skriver Politiken.

»De kan jo i princippet gå ind og overtage ofrenes identitet på nettet. De risikerer at få lagret børneporno på deres computere«, siger kriminalkommissær Ronald Pedersen fra Rigspolitiets it-afdeling til Politiken.

Politiet og TDC fortæller at man ser et stigende antal sager, hvor private trådløse netværk bliver misbrugt af kriminelle.

»Vi har allerede set flere tilfælde herhjemme. Hvis man skal hente smudsige ting på nettet, så er det jo godt at finde en anden uskyldig person, som man lade sidde tilbage med ansvaret,« siger Preben Andersen, chefkonsulent i DK-CERT, til Politiken.

TDC vil nu udsende en vejledning, som skal hjælpe med at sikre trådløse netværk. I de seneste måneder har TDC oplevet to tilfælde, hvor kunder har været udsat for omfattende misbrug.

»Trådløse netværk bør altid krypteres. Dels fordi det kan koste penge at lade være, dels fordi et åbent netværk kan misbruges til kriminelle formål,« siger direktør Gert Rieder, TDC Privat.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect