Dansk IT: Hellere åbne standarder end open source

Den brede diskussion om åbne standarder er vigtigere end debatten om open source, mener foreningen Dansk IT.

I et høringssvar til Videnskabsministeriet efterlyser foreningen Dansk IT et forstærket pres på it-leverandører til det offentlige for at skabe reel integration og åbne snitflader mellem it-systemerne. Dansk IT understreger at åbne standarder er klart at foretrække fremfor en monopol-situation på softwaremarkedet.

»Jeg synes, at diskussionen om åbne standarder er langt vigtigere end den smallere diskussion om open source. Muligheden for integration og dataudveksling mellem de enkelte systemer er en forudsætning for digitale services til borgere og virksomheder, der skaber reel merværdi,« siger Dansk IT's formand Per Buchwaldt.

Han mener at udvikling og anvendelse af åbne standarder for data og dokumenter er af større betydning end adgang til kildekoden for de enkelte systemer. Kravet om åbne standarder må derfor gå forud for eventuelle overvejelser om anvendelse af open source programmer.

»Open source software kan være interessant software helt på niveau med software fra traditionelle leverandører, hvor et valg vil afhænge af mange størrelser - funktionalitet, stabilitet, fremtidig udvikling, vedligeholdelses-omkostninger, initial økonomi og altså evnen til at understøtte åbne standarder for at nævne nogle af de parametre, der bør overvejes set i forhold til, hvad den aktuelle software skal anvendes til. Det giver derfor ikke mening ukritisk at udpege open source baseret software som en generel løsning,« siger Per Buchwaldt.

Sikringen af åbne standarder og en åben snitflade-operabilitet bør forankres i Videnskabsministeriet på en sådan måde, at også Kommunernes Landsforening får en stor rolle at spille, mener Dansk IT.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S