Danske kontorer er lukkede overfor OpenOffice

Selvom kontorpakken OpenOffice sniger sig ind på uddannelsesinstitutionerne, så er udbredelsen ude på arbejdspladserne stadig lille.

Det er tidligere blevet sagt, at Danmark er et Microsoft-land. Det får man bekræftet, hvis man for eksempel kigger på udbredelsen af alternativer til Microsofts Office-pakke.

De seneste undersøgelser fra IDC Nordic viste, at der findes Office-alternativer på otte procent af de danske arbejdspladser. De otte procent dækker over flere typer af programmer, hvor OpenOffice er en af dem.

De otte procent repræsenterer dog ikke et konsekvent fravalg af Microsoft-produkter.

»Vores erfaring er, at man bruger en kombination af Office og OpenOffice-alternativer. Det er meget sjældent, at vi ser firmaer, der kører en ren open source-variant,« siger IDC-Nordic-direktør Per Andersen.

Direktøren kan ikke pege på, om det er virksomhedsstørrelsen, der afgører lysten til at prøve ukendt software. Det er nærmere et holdningsspørgsmål

»Hvis jeg skal være helt ærlig, så tror jeg, at det i stedet handler om, hvem der sidder i it-afdelingen og hvem, der sidder i ledelsen. Der vil altid være typer, der helst vil have tingene, som de plejer at være, og de typer, der har lyst til at prøve noget nyt. Spørgsmålet er så hvem, der vinder diskussionen,« siger Per Andersen.

Cnet har i denne måned lavet en gennemgang af de mest udbredte kontorpakker.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS