Priskrig på sms ulmer

Udsigt til priskrig på sms-beskeder. Tjek om du har valgt den billigste sms-pakke.

Sms-glade danskere kan godt glæde sig. I øjeblikket er danske teleselskaber i fuld sving med at støbe kuglerne til den store priskrig på de særlige sms-pakker.

I dagene op til jul lancerede Sonofon en pakkeløsning, hvor kunderne får 5.000 sms per måned for 60 kroner. Det fik straks Tele2 til at sænke sin pakkepris fra 99 kr. til 59 kr. I Telmore holder man nøje øje med udviklingen. Selskabet har netop sænket minutpriserne, men vil ikke afsløre om de har prisnedsættelser på sms i ærmet.

Prisfaldet øger presset på Telia, der længe har markeret blandt de største på sms-markedet. Selskabet står for 41 pct. af sms-trafikken.

Samtidig risikerer TDC og Debitel ifølge Jyllands Posten at sakke bagud i markedsfeltet, hvis ikke de disker op med yderligere prisfald.

Sms-pakkepriser:

- Sonofon: Frit forbrug til 5.000 sms koster 60 kr. om måneden

- Telmore: Ubegrænset forbrug af sms koster 99 kr. om måneden

- Tele2: Frit forbrug op til 6.000 sms koster 59 kr. om måneden

- TDC: Ubegrænset forbrug af sms koster 100 kr. om måneden

- CBB Mobil: Ubegrænset forbrug af sms koster 79 kr. om måneden + en øre per sms

- Telia: Ubegrænset forbrug af sms koster 120 kr. om måneden
Prisen falder hver 6. måned. Efter 18 måneder er prisen 60 kr.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job