Edbpriser forærer reklameplads væk

Forhandleren First Class har fået fingre i en topplacering hos edbpriser. Den knap der før ledte til mobilpriser.dk leder nu direkte til forhandlerens hjemmeside.

Edbpriser.dk råder over siderne hifi,- dvd,- edb- og spilpriser. Der er linket til siderne i toppen af edbpriser.dk sider og linkene ligger side om side med linket »mobil«, der tidligere ledte kunderne til en sammenligningsside for mobiltelefoner, nemlig Mobilpriser.dk.

Samarbejdsaftalen mellem Mobilpriser og edbpriser er gået i vasken og for få dage siden blev linket ændret. Ikke til et nyt mobilsite men i stedet linker edbpriser nu direkte til mobilforhandleren First Class. Det kunne ligne en sikker måde, at skaffe sig nye kunder på, men alligevel har prisen været symbolsk.

Edbpriser.dks administrerende direktør Carsten Bang oplyser til CRN, at forhandleren vist nok har givet et par telefoner for reklamepladsen eller noget, der ligner. Men prisen har været symbolsk. Det skyldes, at Edbpriser.dk selv er i gang med at opbygge et prissammenligningssite for mobiltelefoner.

»Linket til First Class er noget, vi har valgt at sætte op for at holde sitet i live. Det er en midlertidig aftale, og jeg aner faktisk ikke noget om aftalen, men jeg regner ikke med, at det er noget, de har betalt alverden for,« siger Carsten Bang.

Direktøren håber på, at edbprisers nye site er oppe at køre til første juni, og derfor mener han ikke, at linket kan have den store værdi for First Class, da de mister det igen til den tid.

Læses lige nu

    Annonce

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S