Intel investerer 74 millioner i WiMax

Intel har investeret i et firma, der skal udvikle WiMAX-bredbånd i Malaysia. Den forventede omsætning i 2012 ligger på cirka på 1,5 milliarder kroner.

Chipproducenten Intel offentliggjorde mandag, at man har investeret 50 millioner malaysiske ringgit - det vil sige 74,4 millioner kroner - i Green Packet Berhad for at udvikle Malaysias første landsdækkende high-speed WiMAX-netværk.

»Intel er engageret i den globale udbredelse af WiMAX, og momentum for WiMAX er stærkt,« siger Intels vicepræsident Arvind Sodhani ifølge The Sydney Morning Herald.

Planen er, at Packet One Networks - et firma ejet af Green Packet - skal påbegynde Malaysias første WiMAX-bredbåndsservice allerede i juni 2008.

Ifølge The Sydney Morning Herald har talsmænd fra Green Packet udtalt, at firmaet forventer at have omsat for 1 milliard ringgit (1,49 millarder kroner) i 2012 på WiMAX-udbredelsen i Malaysia. Det er ikke offentliggjort, hvor meget der samlet set vil blive investeret i projektet.

Omkring 20 procent af de 27 millioner mennesker, der bor i Malaysia, har adgang til en computer. Bredbåndsudbredelsen er på blot 4 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S