Fire japanske koncerner udvikler standard for hjemme-netværk

Toshiba, Mitsubishi, Sanyo og Sharp er gået sammen om at udvikle en fælles standard for netværk i hjemmet.

Fire japanske koncerner er nu gået sammen om at udvikle en fælles standard, som skal gøre det muligt at forbinde alle slags elektriske apparater i husholdningen. Den nye standard, iReady - en forkortelse for "Internet Ready" - skal sikre, at apparater fra forskellige producenter kan kommunikere med hinanden og hente oplysninger fra internet.

De fire partnere i det nye samarbejde, Toshiba, Mitsubishi, Sanyo og Sharp, satser på at samarbejdet vil reducere udviklings-omkostningerne og dermed priserne. Blandt visionerne er en intelligent bageovn, som selv kan hente opskrifter fra internet og følge instruktionerne - men dejen skal man nok stadig selv røre - eller et varmesystem, som kan styres med mobiltelefonen.

De første produkter med iReady-adapter skulle allerede være på markedet til næste år. Men det er ikke første gang, at producenterne forsøger sig med intelligente husholdnings-maskiner. LG Electronics solgte et køleskab med LCD-skærm og internet-adgang for 8.000 dollar, men ligesom internet-vaskemaskinen og den netopkoblede mikrobølgeovn blev produktet et flop.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S