Fra 2003 til 2004 kunne den danske it-service-branche notere en vækst på 105 procent. Det viser en brancheanalyse, som KOB har foretaget for ErhvervsBladet. Væksten kommer efter flere hårde år for branchen, der har været plaget af faldende omsætning og negative resultater.
Jakob Lyngsø fra IT-Brancheforeningen mener at sektoren er blevet mere moden.
»Alle er blevet orienteret mod en ting, og det er at tjene penge. Det er den eneste måde at overleve på. Det er ikke nok udelukkende at satse på vækst, og derfor var der en række it-virksomheder, der skar alle overflødige omkostninger væk,« siger Jakob Lyngsø til ErhvervsBladet.
IDC forventer at investeringerne i it vil stige med fem procent i 2005 og seks procent til næste år. It-service branchen håber at kunne udnytte denne vækst.
»Der mangler lidt før man er helt klar til væksten. Det gælder især de små virksomheder, hvor man mangler at få tilknyttet akademisk arbejdskraft, og virksomhederne skal også lære at få indere, russere eller kinesere til at hjælpe sig i form af outsourcing,« siger Jakob Lyngsø.