3G bredbånd æder kobber

Nye tal fra 3 viser, at det mobile bredbånd allerede nu er godt på vej til at afløse de faste internetforbindelser. Mere end halvdelen af 3's kunder har nemlig mobilt bredbånd som deres eneste forbindelse til nettet.

Mobilt bredbånd har længe været opfattet som et supplement til de faste internetforbindelser men nye tal viser en ny tendens: 55 procent af 3's kunder har nemlig mobilt bredbånd som deres eneste internetforbindelse.

76 procent af de kunder, der har mobilt bredbånd hos 3, har erstattet en gammeldags forbindelse via kabel. Det er især ADSL-forbindelserne, der står for skud, men det mobile bredbånd afløser også internetforbindelser via kabel-tv, antenneforeningsnetværk, analoge telefonlinjer og ISDN.

Morten Christiansen, 3's danske direktør, vurderer, at det mobile bredbånd de kommende år bliver en decideret ADSL-killer. Det skyldes flere ting. Blandt andet, at det mobile bredbånd er blevet lige så hurtigt som det kobberbaserede ADSL, dækningen er ofte rigtig god og så kan man dele en mobil bredbåndsopkobling med andre via en router.

Ericsson vurderede på årets Mobile World Congress, at det mobile bredbånd på globalt plan vil have en milliard brugere om få år. Ericsson tror på, at det mobile bredbånd helt kan erstatte kabelforbindelserne, når der er tale om hastigheder op til 20 Mbit/s.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere