Harddisk-teknologi udvikles i langsommere tempo

Harddiskens størrelse fordobles i gennemsnit hvert år - men der er tegn på, at den teknologiske grænse snart er nået.

Den første harddisk blev sendt på markedet i 1956. Frem til 1991 voksede den gennemsnitlige lagringstæthed - den mængde informationer, der kan gemmes på samme areal - med 30 pct. om året. Fra 1991 til 1997 tog udviklingen fart og tætheden voksede med 60 pct. hvert år, og siden er harddiskenes størrelse i gennemsnit fordoblet hvert år.

Men snart er det slut med den årlige fordobling. Eksperter mener at kunderne må indstille sig på et lavere udviklingstempo fremover. Skiftet fra 40 GB til 80 GB per 3,5-tommers plade tog kun et år - men det kan vare to eller tre år før der igen sker en fordobling.

»Der er ingen tvivl om at væksten i lagringstæthed er langsommere end før. I nogen tid fremover vil du se en lavere vækst end 100 pct.,« siger Matt Massengill, direktør for Western Digital.

Hitachi Global Storage Technologies regner med en vækst på 40-60 pct. i de kommende år. Det er lidt mere end analysefirmaet U.S. Bancorp Piper Jaffray, som forudsiger at væksten bliver på mellem 25 og 50 pct.

Harddiske med 200 GB eller endnu højere kapacitet kan allerede købes, men de indeholder adskillige plader og er derfor dyrere end harddiske med en enkelt plade.

Forbrugere bør dog ikke beklage sig - for det er nemlig dem selv, der er skyld i udviklingen, ifølge producenterne. Der er ganske enkelt ikke ret mange som køber de store harddiske.

Hos virksomhederne stiger den gennemsnitlige harddisk-kapacitet på desktop-pc'er kun med 20-40 pct. om året - og producenterne forsøger nu at tilpasse sig dette langsommere tempo.

Men der er også teknologiske faktorer som bremser udviklingen. Efterhånden som tætheden bliver stadig større - stadig flere bits presses ned på samme område - bliver det felt, som repræsenterer hver bit, stadig mindre, og det fører til problemer med feltets magnetiske stabilitet.

Samtidig bliver harddiskenes skrive/læse-hoveder mindre og mindre. Den næste generation af harddiske bliver udstyret med hoveder som indeholder elementer, der er mindre end 0,1 mikron - et menneskehår har til sammenligning en bredde på 50 mikron.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere