GameCube er kommet på gaden i Japan

Nintendo's GameCube spilkonsol er kommet på markedet i Japan.

Overnatning foran forretningerne, lange køer af ventende kunder, der småfryser i støvregnen. Det var det syn, der mødte de forretningsansatte, da de mødte på arbejde i Tokio her til morgen. Det hele skyldtes, at Nintendo's GameCube spilkonsol er kommet på markedet her til morgen.


Nintendo har sendt 500.000 eksemplarer af GameCube ud i forretningerne i Japan i et forsøg på at generobre markedet fra PlayStation 2.


Selv om der endnu kun findes to spil til konsollen, ser det ikke ud til at have hæmmet lanceringen synderligt. Nintendo regner med, at der er lavet forudbestillinger på så mange GameCube's, at 80 procent af forretningerne i realiteten allerede har udsolgt inden de åbnede i dag.


Nintendo har tabt store andele af markedet for spilkonsoller de sidste år. Frem til midten af 90'erne var Nintendo næsten synonymt med videospil, men efter at Sony i midten af 90'erne kom med den første udgave af PlayStation, overtog de rollen som den absolut ledende indenfor spilkonsoller.


Sony's førerposition er blevet yderligere styrket efter lanceringen af PlayStation 2, men nu bliver positionen truet. Først af Nintendo og derefter af Microsoft. Når Microsoft til næste år lancerer deres Xbox, kommer der virkelig kamp om markedet.


(Kilde: news.bbc.co.uk)

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S