Vil Linux overhale Windows på netbooks?

ABI Research forudsiger at Linux og andre alternative styresystemer vil overhale Windows XP på netbook-markedet i 2012. Ifølge Microsofts egne tal er Windows XP efterhånden installeret på næsten alle nye netbooks.

De første netbooks var alle udstyret med det frie styresystem Linux. Microsoft blev overrasket over netbookens pludselige succes og softwarefirmaet var nødt til at børste støvet af sit gamle styresystem Windows XP for at kunne tilbyde et produkt, der passer til denne type maskiner. Windows Vista er alt for hardwarekrævende.

Men siden er det gået stærkt og Windows XP er gået fra 10 pct. til hele 96 pct. af netbook-markedet på blot et år, hvis man skal Microsofts egne tal. Og her er der vel at mærke tale om et marked i meget kraftig vækst.

Nu forudsiger analysefirmaet ABI Research imidlertid, at Linux vil komme stærkt tilbage og overhale Windows XP på netbooks senest i 2012. Blandt årsagerne nævnes en ny generation af billige ARM-baserede netbooks og nye platforme som det Linux-baserede Android fra Google, der kører optimalt på ARM-processorer.

ABI er skeptisk overfor Microsofts tal for Windows på netbooks. Ifølge ABI havde Windows XP kun 75 pct. af netbook-markedet sidste år og altså ikke 96 pct., som Microsoft hævder.

Foruden Android nævnes også Nokias Linux-baserede Maemo blandt de nye og alternative platforme, der måske vil fortrænge Windows XP. Intel har ligeledes en Linux-baseret platform kaldet Moblin, men den kører indtil videre kun med Intels egen Atom-processor.

»Vi mener at 2012 bliver vendepunktet hvor netbooks som kører med Linux-baserede og mobile styresystemer vil overhale antallet af systemer som kører med Windows XP,« siger analytiker Philip Solis fra ABI Research.

Den store »dark horse« i spillet er dog Windows 7, som slet ikke er nævnt i rapporten. Windows 7 skulle være mere velegnet til netbooks end Vista. En anden mulig konkurrent fra Microsoft er Windows Mobile, der kan komme til at spille en rolle på low-end-netbooks.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis