Mordere skal jages med dansk software

Danske Imasoft fra Faxe er klar med software, der kan gøre hverdagen lettere for kriminalbetjente overalt i verden. 3D-billeder af gerningsstedet er et af programmets fordele.

Det danske softwarefirma Imasoft er nu klar med sit produkt, der lover at kunne gøre politiet og anklagemyndigheders efterforskningsarbejde lettere - og dermed hurtigere.

Programmet CrimeSceneNet er udviklet til dokumentere hele processen omkring en forbrydelse. Firmaet mener selv, at løsningen er revolutionerende, fordi brugerfladen er så simpel, at også utrænede brugere kan gøre brug af det uden videre træning.

Men CrimeSceneNet er også nytænkende, fordi brugerfladen bygger på elementer, som vi kender fra vores almindelige færden på nettet. Der er mulighed for at tilføje billeder, dokumenter, video, lyd og spor fra gerningsstedet. Det hele kan kædes sammen via et 360 graders foto af gerningsstedet. Det skal gøre efterforskningen mere overskuelig.

Firmaet vurderer selv, at programmet i danske tilfælde kan halvere tiden for en varetægtsfængsling - og dermed give besparelser.

Imasoft har ellers haft svært ved at overtale de offentlige myndigheder rundt omkring i verden, da det kan være risikabelt at indkøbe vigtig software fra en ny spiller på markedet, skriver Børsen. Men efter it-milliardæren Ib Kunøe købte sig ind i virksomheden sidste år, har Imasoft fået mere pondus i salgsafdelingen. Firmaet forventer en millionomsætning allerede i første kvartal i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis