HP klar med Blackberry-killer

HP tager nu kampen op med Blackberry ved at lancere en pda med den push-email teknologi, som Blackberry har været ene om.

HP går nu i fodsporet på Research in Motions Blackberry-terminaler og introducerer en ny iPaq pda med push-email funktionalitet. Teknikken, der gør at emails og lignende med det samme sendes til pda'en, har tidligere været Blackberrys enemærke. Men ved hjælp af den nye Windows Mobile 5.0 software, tager verdens største pda-producent HP nu kampen op på konkurrentens egen banehalvdel.

Den nye iPaq 6900 blev præsenteret mandag i forbindelse med den store mobilmesse 3GSM i Barcelona. Pda'en rummer både GSM, GPRS, EDGE, Wi-Fi og Bluetooth-mobilteknologi, ligesom der også er blevet plads til en GPS-modtager.

»Det er klart at Blackberry er en konkurrent. Men iPaq 6900 er meget mere end en Blackberry-terminal,« siger HP's europæiske pda-chef, Regine Hohnsbein til ComON.

iPaq 6900'eren bliver HP's nye topmodel. Regine Hohnsbein forklarer at man har skrinlagt den fingeraftryksscanner, som for et par år siden udgjorde hjørnestenen i sikkerheden i den daværende topmodel 5550.

»I stedet er både selve apparatet, dokumenterne og den trådløse forbindelse krypteret. Desuden viste tilbagemeldinger fra brugerne at det var vigtigere at kunne slette data på apparatet via telefonen, når den blev glemt i en taxa eller lignende,« forklarer Regine Hohnsbein.

Den nye pda kommer med et lille tastatur, på trods af at HP for blot to år siden sagde at undersøgelser viste at de europæiske pda-brugere ikke var vilde med den slags.

»Tingene har ændret sig i de seneste par år, med fremkomsten af sms, så folk har vænnet sig til de små knapper,« forklarer Regine Hohnsbein.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S