NNIT starter op i Tjekkiet og Kina

NNIT starter nu afdelinger op i Tjekkiet og i Kina. I første omgang drejer det sig om 24 medarbejdere. Der vil dog hurtigt blive ansat endnu flere, fortæller NNIT til ComON.

NNIT åbner nu to afdelinger i udlandet. Novo Nordisks it-selskab står netop nu foran at skulle udvide antallet af medarbejdere i Europa og Østasien.

»Vi gør det ikke kun fordi, at omkostninger er mindre udenfor Danmarks grænser. Vi gør det også, fordi der er utrolig stor konkurrence om de klogeste hoveder i Danmark. For nylig havde vi et jobopslag, hvor der kun var to ansøgere. Og de var slet ikke kvalificerede. De søgte bare alt,« siger Sune Andersen, der er divisionschef for drift i NNIT, til IT-avisen ComON

I Tjekkiet skal fire medarbejdere ansættes i april måned, og planen er, at der umiddelbart efter skal ansættes flere. NNIT breder sig også til Kina, hvor NNIT ansætter folk løbende fra juni 2006, så der vil være 20 medarbejdere i løbet af ni måneder.

De to afdelinger vil fokusere på forskellige kompetencer. I Tjekkiet vil SAP-kompentencerne være i fokus, mens den kinesiske afdeling skal koncentrere sig om Oracle, Microsoft og driftskonsulenter.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job