Robot-kæledyr rykker ind på danske plejehjem

En intelligent, babysæl-lignende tingest ved navn Paro er trængt ind på den danske plejehjemssektor. Dyret er en robot, der kan blive både vred, glad, træt og bange.

Efter anbefaling fra teknologisk Instituts Center for Robotteknologi har Magrethehjemmet Roskilde indvilget i at lade robotkæledyret Paro flytte ind på plejehjemmet i en prøveperiode. Det skriver Dagbladet Roskilde ifølge DR. Dermed er der rykket robotter ind på omkring 20 plejehjem herhjemme.

Paro kan, alt efter hvilket input den modtager fra sine forskeligartede sensorer, ændre på sine ansigtsudtryk ved at flytte hovedet op og ned, blinke med øjnene og udsende en klagende piven eller en veltilfreds brummen i stil med en rigtig babysæl. Robotten betegnes som autonom.

»Ældre og demente på et plejehjem kan ikke tage sig af et levende kæledyr, men med en robot kan de få den samme følelse frem, som var det et levende dyr, de tog sig af, siger Claus Risager,« der er chef for TI's robot-center.

Ideen med robotten er, at man skal tale med den og give den kærtegn for at gøre den glad. Den er iklædt en blød, kunstig pels, der både er "antibakterielt behandlet, smudsafvisende og modstandsdygtig overfor hårtab,« fremgår det af producentens hjemmeside.

Hvis onde mennesker skulle finde på at slå det stakkels kræ, vil Paro krympe sig og udtrykke vrede.

Det mekaniske væsen er dog indrettet, så det kan drage nytte af oplevelsen, hvis dets ejer skulle tugte det med lidt for stor nidkærhed. Kredsløb dybt inde i dyrets indre er programmet til at registrere sælens adfærd, der kunne have udløst slagene, så sælen ikke gentager adfærden i fremtiden.

Dens digitale hjerte er indkapslet med et elektromagnetisk skjold, således at mennesker med pacemaker kan fornøje sig med kæledyret uden at få et hjertetilfælde.

10 plejehjem i Københavns Kommune har anskaffet sig en robotsæl og cirka lige så mange i Århus Kommune.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S