Ordblinde slipper for multimedieskat

Skatteministeren overtrumfet ? ordblinde sejrede i Skatterådet.

Danskere, der lider af ordblindhed, har hidtil måttet betale ekstra skat for it-værktøjer, der kan hjælpe dem med at overkomme deres handicap. Alle de, der har fået en såkaldt it-rygsæk udleveret af deres arbejdsgiver, har nemlig skullet betale multimedieskat.

Rygsækkken er en bærbar pc, med en ditto scanner og lidt nyttigt software. Med den kan ordblinde scanne en besværlig tekst ind og få den læst højt, og de kan få specialhjælp, hvis der skal formuleres noget på skrift.

310 ordblinde ansat hos vindmøllefabrikanten Vestas har længe forsøgt at få lov at slippe for multimedieskatten på den digitale rygsæk, som Vestas udleverer.

Nu har de fået Skatterådets ord for, at multimedieskatten er urimelig. It-hjælpemidlet skal ikke beskattes. Det fremgår ifølge fagforbundet 3F af en ny afgørelse i Skatterådet.

Hidtil har skatteminister Troels Lund Poulsen ellers insisteret på, at ordblinde skal betale skat af it-værktøjerne, skriver 3F.

”Jeg er jublende glad for afgørelsen, der får betydning for ordblinde på alle virksomheder i Danmark,” siger 3F-tillidsrepræsentant Kaj Andersen, der er manden bag Danmarks største ordblindeprojekt på Vestas.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS