Fornuftigt at udstyre elever med gratis computere

På Laborantskolen Nordsjælland har det vist sig ganske givtigt at forsyne eleverne med bærbare computere.

På Laborantskolen Nordsjælland får alle studerende en bærbar computer.

Nu har forsøget kørt i to år, og skolen betegner det som en stor succes - for lærere og studerende.

»Tidligere kørte kopimaskinen nærmest i døgndrift, men nu bliver alle øvelsesvejledninger, opgaver samt løsninger lagt på et fælles drev, som de studerende har adgang til. Det betyder en enorm lettelse i arbejdet med at holde styr på uddelte ting, både for lærere og de studerende. De studerende kan også bruge drevet til at hente og bringe filer, hvilket gør det betydeligt nemmere at lave rapporter i grupper og kommentere hinandens arbejde,« fortæller underviser Rolf Lund.

Erfaringerne har også vist, at de studerende nu i højere grad bruger de bærbare til notater. Desuden bliver stort set alt undervisningsmateriale, der bliver vist på de elektroniske tavler kan efterfølgende hentes på et fælles drev.

Skolen understøtter desuden brugen af de bærbar maskiner ved at sørge for trådløs adgang i de fleste lokaler.

»Jeg havde en privat computer i forvejen, men det er rart at have tingene adskilt. Jeg tager den bærbare med i skole hver dag, hvor jeg skriver mine noter rent. Det er en uvurderlig hjælp, når jeg skal repetere op til en prøve,« fortæller førsteårsstuderende Charlotte Zier Bro, der også bruger fælles drevet flittigt, når opgaver skal løsses i fællesskab.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Nicolai Rask Moesgaard som Datateknikerelev ved afd. i Herning og Holstebro. Han har tidligere beskæftiget sig med social- og sundhedsområdet, da han har en lang karriere som SoSu hjælper. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job