Atea holdt overskuddet efter svagt fald i salget

Ateas overskud i første kvartal steg trods en lille volumennedgang, som først og fremmest skyldes et vigende hjemmepc-marked i Sverige, oplyser konsulent- og forhandlervirksomheden.

Overskuddet før skat var på 8,9 millioner svenske kroner i sammenlignet med 9,1 millioner svenske kroner sidste år. Til gengæld faldt omsætningen en smule til 1224 millioner svenske kroner. Sidste års første kvartal gav et salg på 1550 millioner svenske kroner. Også driftsresultatet (EBITA) faldt - fra 21,5 millioner svenske kroner til 16,9 millioner svenske kroner, oplyser virksomheden.
 
»Vi har erobret markedsandele i alle nordiske lande, udvidet vores service, trimmet vores forretningsgange og opnået bedre indtjening. Forretningen udvikler sig positivt og i overensstemmelse med vore planer og forventninger,« siger Thomas Keifer, CEO i Atea Group.
 
»Vore kunder, nogle af Nordens største virksomheder og organisationer, er igen begyndt at investere i IT produkter i første kvartal i år, efter mere end et år med en forsigtig attitude. Det er et positivt tegn. Vi forventer dog, at hele 2003 bliver præget af vanskelige markedsvilkår,« fortsætter han.

Om resultatet siger den danske direktør Frank Mortensen:
 
»De nyeste branchetal viser, at det danske marked stadig er præget af forsigtighed og et svagt faldende salg af enheder i første kvartal i år. I dette vigende marked har Atea Danmark præsteret fremgang, målt på solgte enheder i samme periode. Fremgangen skyldes givetvis vores evne til at hjælpe kunderne med at tjene penge ved at effektivisere deres IT-infrastruktur og håndtere deres IT-produkter. Vi oplever stigende interesse for vores unikke metode og vil fortsat styrke vore kompetencer som rådgivere og effektiviseringseksperter inden for IT-infrastruktur.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere