Censur af "terror"-hjemmesider er umulig

Det vil gå direkte ud over ytringsfriheden, hvis politikerne vil kriminalisere besøg på "terror"-sider.

I denne uge har politikere stået på nakken af hinanden for at varsle strengere regler for folk, der leder efter terror-informationer på nettet. Men de skal slå koldt vand i blodet.

Til Danmarks Radio siger Prosas formand:

”Den eneste måde, man reelt og virkningsfuldt kan gøre det på, er at lukke ned for samtlige hjemmesider, som indeholder en bestemt ytring eller vending. Men man kan ikke vurdere, hvad der er terror, og hvad der ikke er,” siger Niels Henrik Bertelsen.

Og hvis det er den taktik politikerne vil anlægge, så vil de uundgåeligt komme til at foretage betydelige indhug i demokratiet og den danske ytringsfrihed, mener Niels Henrik Bertelsen. Han mener, at en automatisk kontrol vil sidestille Danmark med Kina, der er kendt for en streng kontrol med nettet.

”I Kina har de et system, som automatisk lukker ned for hjemmesider. De er jo ligeglade med begrænsningen af borgernes adgang til nettet og ytringsfriheden. Samme billede skal ikke vise sig her,” siger Niels Henrik Bertelsen til DR.dk.

Hos bibliotekarerne er man også meget betænkelige over idéen om, at skulle udelukke eller overvåge enkelte ord.

”Terror er et vidt begreb, og det er umuligt at lave spærring på et bibliotek, som skal have oplysninger, og hvor folk kan søge informationer og viden,” siger Vagn Ytte Larsen, der er formand for Danmarks Biblioteksforening.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos