Væksten i it-forbruget skuffer

Det blev et sløvt første kvartal for it-forbruget i Danmark. Efter en god sidste halvdel af 2004, blev første kvartal af 2005 en skuffelse ifølge IDC. Forsigtige danskere og en ustabil økonomi får skylden.

»Q1 har været trægt i Danmark. Det ser vi både på det nogle af leverandørerne har fortalt os, og på nogle af de forskellige typer af analyser vi har lavet. Jeg kan se, at Q1 ikke har levet helt op til forventningerne,« siger IDC's direktør Per Andersen.

Der var ellers mere optimisme at spore, efter at anden halvdel af 2004 havde været god, men væksten i it-forbruget i første kvartal af 2005 var skuffende, og udsigterne til andet kvartal er ikke bedre. Derfor har IDC valgt at nedskrive forventningerne til it-forbruget i år. Hvor man i begyndelsen af året forventede en årlig vækst på 5,5 procent i Vesteuropa, forventer man nu kun en vækst på 4 procent. Det er en række blandede signaler omkring en række ukendte faktorer i økonomien, såsom renten, oliepriser og valutakurser, som har fået IDC til at nedskrive forventningerne.

»Vi har haft anden halvdel af 2004, hvor det gik meget pænt frem den rigtige vej. Men i starten af det nye år er der begyndt at komme lidt mere blandede signaler i, hvordan den økonomiske udvikling bliver. Den meget markante optimisme blev svækket en smule i første kvartal,« siger Per Andersen.

Ifølge IDC-direktøren ligger Danmark stadig højt i forhold til så mange andre lande i Europa, men væksten i år i it-forbruget bliver alligevel kun på 3-4 procent. Han mener det skyldes, at danskerne generelt er meget forsigtige, og at der hurtigt kommer en del rysten på hånden i de danske virksomheder når der skal investeres. Det viser nogle helt nye analyser, som IDC netop er i fuld gang med at færdiggøre.

»Når der begynder at komme de her blandede signaler, som vi har set i første kvartal i Danmark, så begynder de danske virksomheder at tænke om man ikke lige skal vente lidt, og om man ikke lige skal prøve noget andet. Det er måske en typisk dansk reaktion. I Danmark er man meget hurtige til at blive forsigtige med ting. Det er fordi vi generelt ikke er så aggressive.«

I de resterende tre kvartaler af året forventer Per Andersen dog ikke, at vi kommer til at se yderlige nedskrivninger af it-forbruget.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S