Væksten i it-forbruget skuffer

Det blev et sløvt første kvartal for it-forbruget i Danmark. Efter en god sidste halvdel af 2004, blev første kvartal af 2005 en skuffelse ifølge IDC. Forsigtige danskere og en ustabil økonomi får skylden.

»Q1 har været trægt i Danmark. Det ser vi både på det nogle af leverandørerne har fortalt os, og på nogle af de forskellige typer af analyser vi har lavet. Jeg kan se, at Q1 ikke har levet helt op til forventningerne,« siger IDC's direktør Per Andersen.

Der var ellers mere optimisme at spore, efter at anden halvdel af 2004 havde været god, men væksten i it-forbruget i første kvartal af 2005 var skuffende, og udsigterne til andet kvartal er ikke bedre. Derfor har IDC valgt at nedskrive forventningerne til it-forbruget i år. Hvor man i begyndelsen af året forventede en årlig vækst på 5,5 procent i Vesteuropa, forventer man nu kun en vækst på 4 procent. Det er en række blandede signaler omkring en række ukendte faktorer i økonomien, såsom renten, oliepriser og valutakurser, som har fået IDC til at nedskrive forventningerne.

»Vi har haft anden halvdel af 2004, hvor det gik meget pænt frem den rigtige vej. Men i starten af det nye år er der begyndt at komme lidt mere blandede signaler i, hvordan den økonomiske udvikling bliver. Den meget markante optimisme blev svækket en smule i første kvartal,« siger Per Andersen.

Ifølge IDC-direktøren ligger Danmark stadig højt i forhold til så mange andre lande i Europa, men væksten i år i it-forbruget bliver alligevel kun på 3-4 procent. Han mener det skyldes, at danskerne generelt er meget forsigtige, og at der hurtigt kommer en del rysten på hånden i de danske virksomheder når der skal investeres. Det viser nogle helt nye analyser, som IDC netop er i fuld gang med at færdiggøre.

»Når der begynder at komme de her blandede signaler, som vi har set i første kvartal i Danmark, så begynder de danske virksomheder at tænke om man ikke lige skal vente lidt, og om man ikke lige skal prøve noget andet. Det er måske en typisk dansk reaktion. I Danmark er man meget hurtige til at blive forsigtige med ting. Det er fordi vi generelt ikke er så aggressive.«

I de resterende tre kvartaler af året forventer Per Andersen dog ikke, at vi kommer til at se yderlige nedskrivninger af it-forbruget.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT