Intelligent reklame sætter fart på dansk web-firma

Det danske webbureau Vertic Portals har udvidet staben med 25 mand det seneste år. Blandt andet på grund af en voksende kundeliste. Nu er Vertic Portals klar med en international løsning til Microsoft.

Der er tryk på kedlerne hos det danske webbureau Vertic Portals. Medarbejderstaben er vokset fra 15 til 40 - alene det seneste år. Firmaet har etableret sig i New York, og så er flere store og interessante firmaer dukket op på Vertic Portals kundeliste.

Senest har Microsoft set sig lun på Vertic Portals webløsninger. Det er blevet til en platform, som skal hjælpe Microsoft med at optimere kontakten med erhvervskunder.

»Microsoft bruger vores løsning til at promovere deres services over for erhvervskunder. Tidligere blev kunderne måske kontaktet via møder og kataloger. Med vores løsning bliver kunderne inviteret ind på en side, der gør brug af alle mediets styrker som videoer og animationer,« fortæller Sebastian Jespersen, der er direktør i Vertic Portals.

Når kunderne klikker sig rundt på siden, modtager Microsoft relevant information om kundernes specifikke krav og ønsker, og firmaet har lettere ved at se, hvor tæt kunderne er på at foretage et køb.

»Det betyder, at Microsoft i højere grad kan fokusere på områder, hvor de er mest sikre på at lukke et salg. Så hverken kunder eller Microsoft spiller tiden,« siger Sebastians Jespersen, der hævder, at firmaets web-løsninger har 10 til 20 gange højere succesrater end for eksempel direct mail.

Microsoft-løsningen skal i første omgang udrulles i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen).

Principperne bag den nye Microsoft-løsning ligger også til grund for mange af Vertic Portals andre løsninger til for eksempel Ecco, HP, Nordea og Telia Stofa.

Ved årets uddeling af e-handelspriser skinnede solen også på Vertic Portals. Firmaet har nemlig hjulpet Sterling med hjemmesiden, der blev tildelt brancheprisen for en innovativ løsning.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S