Kvinder får deres eget teleselskab

Et nyt teleselskab henvender sig udelukkende til kvinder med tilbud om skønhedstips og feminine mobiltelefoner.

Nu får kvinderne deres eget teleselskab. Kvinders.net henvender sig kun til kvinder med tilbud om sms'er med skønhedstips, udvalgte ringetoner og anmeldelser af feminine mobiltelefoner. Det nye mobiltilbud er etableret i samarbejde med CBB Mobil, som bruger Sonofons net.

»De færreste kvinder er interesserede i fodbold-logoer, Star Wars-ringetoner eller platte vittigheder på deres mobiltelefon. Hele mobilbranchen er domineret af mænd og teenagere, når det gælder reklamer, abonnementsformer og tjenester. Og det vil vi gerne gøre noget ved,« siger Louise Kongsdal Boss, der har startet Kvinders.net sammen med Anita Sonne og Pernille Fosbo.

På hjemmesiden er der mulighed for at vælge mellem indhold i kategorierne velvære, mobilsjov og refleksion.

»Vi tilbyder kvinderne et mobilnummer med sjove og begavede tjenester - noget der inspirerer. Det betyder også, at vi sorterer i overfloden af tossede billeder, ringetoner og telefoner, så kvinderne får det, som er rettet præcist til dem,« siger Pernille Fosbo.

For at bruge Kvinders.net skal man indsætte 199 kroner på sin taletidskonto og betaler herefter en minutpris på 69 øre og 19 øre for sms'er.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS