Støtte til softwarepatenter

Dansk Industri og IT-Brancheforeningen bakker op om softwarepatenter, men kræver ændringer i EU-direktivforslaget for at sikre opfindelseshøjde og interoperabilitet.

Softwarepatenter er en god ting for det danske it-erhverv. Det understreger Dansk Industris it-branchefællesskab ITEK og IT-Brancheforeningen i en fælles udtalelse, der er sendt til Folketingets Europaudvalg.

ITEK og IT-Brancheforeningen mener at rådets direktivforslag om softwarepatenter er et godt udgangspunkt for at skabe et fornuftigt resultat, men der skal foretages visse ændringer i rådets direktivforslag, så der sikres opfindelseshøjde og interoperabilitet.

»Det er glædeligt, at flere af de virksomheder, der hidtil har været kritiske over for patentering af software, nu bakker op om den fælles erklæring og dermed om et softwarepatent, idet det samtidig præciseres, hvilke vilkår, der skal være opfyldt, for at patentering kan give mening. Det er jeg glad for, for hermed kan erhvervet sende et entydigt signal til politikerne,« siger adm. direktør Jakob Lyngsø, ITB.

Hvis en standard er patenteret, skal den kunne licenseres til alle på rimelige og ikke-diskriminerende vilkår, understreges det i dokumentet. Brancheorganisationerne mener desuden, at direktivets krav om opfindelseshøjde og teknisk nyskabelse skal underkastes en forudgående kvalificeret prøvning.

»Software-virksomheder bør have samme mulighed som andre erhverv for at kunne beskytte deres intellektuelle rettigheder. Navnlig mindre og mellemstore virksomheder har behov for at kunne beskytte deres idéer, dels for at opnå finansiering, dels for at sikre sig mod at blive snydt, når man samarbejder med store virksomheder. Med kravet om interoperabilitet vil der fortsat kunne videndeles,« siger direktør Tom Togsverd, ITEK.

En informationskampagne rettet mod mindre og mellemstore virksomheder foreslås iværksat for at informere om softwarepatenter. ITEK og IT-Brancheforeningen vil blandt andet holde en række gratis seminarer i samarbejde med patentbureauer og Patent & Varemærkestyrelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S