.eu - fælles topdomænenavn for Europa?

EU har foreslået, at Europa skal bruge det samme domænenavn. Forslaget lyder på ".eu". I dag er det primært amerikanske sites, der optager ".com"-adresserne - og det er den Europæiske Union misundelig på.


Mens amerikanske firmaer næsten uden undtagelse bruger topdomænenavnet ".com", er verden mere kompliceret for europæiske firmaer, der vil på Nettet. De kan enten vælge at bruge ".com" og risikere at blive taget for at være amerikanske eller de kan vælge det topdomæne, der er specifikt for det land, firmaet kommer fra.


Før ".eu" kan accepteres som topdomæne, skal det godkendes hos ISO (International Organization for Standardization) og ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). ISO overvejer navnet og har reserveret navnet, men endnu ikke godkendt det.


"Efternavnet" .com er ikke oprindeligt ment som amerikanernes topdomæne, men skulle være globalt. Firmaer i USA skulle faktisk bruge ".us". Det giver blot besværligere URL'er, da der typisk også skal tilføjes både stat- og bykode.


Internetboghandlen Amazon burde f.eks. hedde www.amazon.seattle.wa.us i stedet for www.amazon.com.
(Kilde: Wired Online)

    Læses lige nu

      Annonceindlæg fra Thales

      AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

      Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

      Michael Benner

      Norriq Danmark A/S

      Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

      Jonas Kyhnau

      Pentos

      Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job