RIAA: DRM-låst musik er kommet for at blive

Pladeindustriens brancheforening i USA kan ikke se en fremtid for digital musik uden DRM. Beskyttelsen er simpelthen en nødvendighed, lyder udmeldingen.

I en tid, hvor flere af de store pladeselskaber er begyndt at løsne DRM-grebet, fatholder RIAA - der varetager musikindustriens interesser i USA - at den omdiskuterede software vil være en del af fremtiden for den digitale musik.

»Jeg har lavet en liste over de 22 måder, hvorpå man kan sælge musik, og 20 af dem kræver DRM,« sagde RIAAs teknologi-chef, David Hughes, på en konference i Hollywood.

Da Sony BMG - som det sidste af verdens fire største pladeselskaber - i januar valgte at sælge DRM-fri musiknumre på Amazon.com, blev beskyttelsesteknologien dødsdømt af adskillige analytikere. Siden da er et stadigt stigende antal af onlinebutikker i større eller mindre grad begyndt at sælge ubeskyttede musikfiler, deriblandt Walmart.com og iTunes.

»Jeg tror, vi vil opleve et skifte. Jeg tror, at der vil ske en bevægelse hen imod abonnementsservices, og det vil i sidste instans betyde DRM's tilbagevenden,« sagde David Hughes.

Rajan Samtani fra Digimarc Corp. - der arbejder med 'vandmærker' som alternativ til netop DRM - afviser ikke overraskende, at DRM er en holdbar løsning.

»Jeg mener, at det er på tide at smide håndklædet i ringen. De unge har alt for mange metoder til at omgå DRM,« sagde han på konferencen.

Der er imidlertid intet, der tyder på, at den amerikanske filmbranche har tænkt sig at opgive DRM-beskyttelsen af den grund.

»Vi har brug for DRM til at minde vores kunder om begrænsningerne i den licensaftale, de har indgået med os,« sagde vicepræsidenten for Motion Picture Association of America, Fritz Attaway.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS