Rapport: Windows 7 langsommere til at starte end Vista

Windows 7 får ros, men boot-tiden er måske ikke værd at blære sig med. Softwarefirma mener, at starttiden endda kan være langsommere end Vista.

Ifølge beta-test og anmeldelser bliver den 22. oktober en glædens dag for de folk, der har bandet og svovlet over Windows Vista.

Den 22. oktober slippes Windows 7 fri i hele verden.

Men softwarefirmaet Iolo Technlogies mener alligevel ikke, at der udelukkende skal jubles over Windows 7.

Iolo Technlogies har angiveligt kigget den seneste Windows 7-udgave efter i sømmene. Og i de undersøgelse skulle en ny computer med Windows 7 tage op til et minut og 34 sekunder, før den er klar til brug. En lignende test med Windows Vista på computeren havde en tænd-til-klar-tid på et minut og seks sekunder.

Ifølge Iolo går det hurtigt nok med at få Windows 7 til at vise skrivebordet. Det sker på cirka 40 sekunder. Tidsforbruget på et minut og 34 sekunder henviser til den tid, det tager, før computeren er klar til brug.

Hos Cnet er anmelderen kommet frem til en lignende konklusion. Men at Windows 7 generelt skulle være et tilbageskridt i forhold til Vista strider mod op til flere anmeldelser fra andre medier. Og det skal også nævnes, at Iolo lever af at sælge programmer, der booster Windows hastigheder, så firmaet kan have en interesse i at tale syresystemets egne kræfter i bund.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere