Orango.dk skal for retten

Domæne-ejer vil anke afgørelsen fra Klagenævnet for Domænenavne.

Efter et par ugers tænkepause har domæneejeren Peter Veileborg valgt at bringe den omdiskuterede klagesag om domænet Orango.dk for retten.

I øjeblikket har Klagenævnet for Domænenavne afgjort, at Peter Veileborg ikke længere har ret til at bruge domænet, selv om han har brugt det i snart ni år. Nævnet mener i sin vurdering, at det nystartede firma Orango har større nytte af det. Ikke mindst fordi firmaet har søgt varemærkeregistrering på navnet Orango.

Mange har tidligere udtrykt støtte til Peter Veileborg, og han håber derfor, at mange også vil være med til bidrage økonomisk til en juridiske vurdering af sagen. Hvordan det skal foregå, kan man senere på ugen læse på Veileborgs nye domæne. Peter Veileborg fortæller løbende om sagen på domænet: Orangotilbage.dk.

Sagen skal håndteres af advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted.

Sagen vil blive behandlet i byretten eller Sø- og handelsretten. Det træffes der beslutning om senere, når advokatfirmaet har gennemgået sagens dokumenter. Den 4. december udløber klagefristen for afgørelsen i Klagenævnet for Domænenavne.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S