Researchfirma: Februar-eksplosion i Mac-salget

Apple solgte 60 procent flere computere i februar 2008 set i forhold til samme måned året forinden. Firmaet synes at have hentet betydelige markedsandele på det amerikanske privatmarked.

Ifølge researchfirmaet NPD steg Mac-salget betydeligt i det fjerde kvartal af 2007. Nu er NPD kommet med nye tal, der viser, at succesen fortsætter - hvert fald i USA.

I går bragte Cnet.com en undersøgelse fra NPD, der viser, at Apple solgte 60 procent flere computere i februar 2008 end i samme måned sidste år. Denne stigning sker samtidig med, at markedet generelt kun oplevede en stigning på 9 procent.

Opgørelsen gælder som sagt kun for det amerikanske marked og tæller kun butikssalget - ikke online-handler. Dette ekskluderer for eksempel størstedelen af salget af Dell-computere. Ikke desto mindre lader Apple til at have vundet store markedsandele på det butiksorienterede computersalg til private.

Ikke overraskende er det de bærbare modeller, der er hovedkilden i det stigende Mac-salg. Apple oplevede et løft på 64 procent i salget af laptops set i forhold til februarmåned 2007. Det generelle marked steg 20 procent.

Sammenlignet med sidste år oplevede salget af iMac og Mac Pro en stigning på 55 procent. Det generelle marked for stationære computere faldt til gengæld med fem procent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension