Nu kan du logge på Facebook med din Gmail-konto

Nu kan du bruge din eksisterende Gmail-konto når du registrerer dig hos Facebook.

Facebook har nu tilføjet understøttelse for OpenID-standarden. Der er tale om en såkaldt single-sign-on-løsning, hvor brugerne kan anvende deres normale brugernavn og adgangskode til at logge på forskellige tjenester. Det kræver blot, at de enkelte tjenester understøtter den samme standard. Facebook har forsøgt at etablere sin egen standard kaldet Connect, hvor man blandt andet kan logge på Twitter og Digg foruden Facebook selv. Connect bliver dermed regnet som en kommerciel konkurrent til åbne systemer som OpenID og OpenSocial, der støttes af Google.

De har alle samme mål - at gøre livet lettere for brugerne ved at udveksle brugerkonto-oplysninger mellem de forskellige tjenester - men bagtanken er selvfølgelig, at annoncører også får adgang til informationer om brugernes surfadfærd på tværs af sites.

Facebook har dårlige erfaringer med at indføre denne form for systemer. For et par år siden forsøgte Facebook at implementere et system, som indsamlede data om, hvad brugerne foretog sig på andre sites, og sendte disse informationer til Facebook-kontakterne i form af annoncer, hvor personens billede bruges sammen med det produkt, der er købt. Det var for meget for Facebooks brugere, og selskabet måtte begrave systemet.

I februar gik Facebook med i OpenID Foundation og nu har man ifølge denne blog fået den tekniske løsning på plads, så teknologien kan integreres med det eksisterende system på tjenesten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS