S vil kaste EU-lys over skjulte mobilaftaler

Det hæmmer konkurrencen, når store teleselskaber tiltvinger sig kontrol med de mindre teleselskabers mod at yde dem et kampagnetilskud. Det mener S' Christel Schaldemose, der tager sagen op i Europakommissionen.

Christel Schaldemose (S) vil have Europakommissionen til at stille skarpt på de større teleselskabers særlige rabataftaler med de mindre konkurrenter.

For med aftalerne tvinges de mindre selskaber til at lade de større teleselskaber kontrollere dem i alle detaljer, hvad angår markedsføring.

Schaldemose har rejst sagen på baggrund af en række artikler i Berlingske Tidende, som har beskrevet problemet, i dette tilfælde mellem TDC og mindre konkurrenter.

»Det kan ikke være rigtigt, at store mobilselskaber kan stille sådanne krav til konkurrenter, og det vil jeg have Kommissionen til at kigge på,« siger Christel Schaldemose til Berlingske Business.

Ifølge Berlingske Business har f.eks TDC indgået meget detaljerede aftaler med et mindre unavngivent teleselskab, som i forvejen købte sin telefoni hos TDC Mobil og derefter vidersolgte den. Blandt andet stillede TDC krav til det lille selskab, som lød på at kontrollere al dets markedsføring.

Men hos TDC forklarer man, at aftalerne ofte laves efter anmodning fra de små selskaber selv.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision