Google kan ikke tjene penge på YouTube

YouTube er en dundrende succes, og det burde kaste mange annoncekroner af sig, siger Google. Søgegiganten ved bare ikke hvordan.

Hver dag bliver der afspillet flere hundrede millioner videoklip på YouTube. Men Google har stadig ikke knækket koden, der skal vise, hvordan den populære videotjeneste for alvor kan give annoncekroner i kassen.

Søgegigantens administrerende direktør, Eric Schmidt, siger ifølge Times Online, at det »virker indlysende«, at Google skulle være i stand til at tjene »en betydelig sum penge« på YouTube - men man ved endnu ikke hvordan.

Han insisterer dog på at være optimistisk af to årsager: Google ved, at tjenesten tiltrækker mange besøgende, og firmaet har den luksus, at de kan tage sig tid til at investere.

I sidste måned annoncerede Google, at man snart vil kunne præsentere en ny form for video-annoncering, der adskiller sig fra den metode, hvor reklamerne vises umiddelbart før og efter det pågældende videoklip. Søgegiganten har også kørt tests med såkaldte 'in video'-reklamer, hvor et banner er placeret i toppen af billedet, men det har affødt blandede reaktioner.

Eric Schmidt erkender, at Google er meget interesserede i, at udvide annonceforretningen, så den blandt andet dækker online-videoernes stigende popularitet.

Foreløbig må virksomheden dog nøjes med at opgradere sine muligheder for at sælge søgeannoncer. I nat dansk tid offentliggjorde Google og Yahoo en samarbejdsaftale, der betyder, at Yahoo forpligter sig til at vise annoncer fra Google sammen med sine egne søgeresultater.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S