Apple vil etablere skattely

Computerproducenten Apple vil etablere et skattely i den engelske kanal, så selskabet kan sælge afgiftsfri musik til de britiske forbrugere.

Den amerikanske computerproducent Apple vil etablere et skattely på øen Guernsey i den engelske kanal. Et skattehul gør det muligt at sælge afgiftsfri musik og vurderes at koste den engelske stat mere end 200 millioner pund svarende til 2,2 milliarder kroner om året.

Ifølge Daily Telegraph vil Apple udnytte et hul i skattelovgivningen, der tillader forhandlere uden for EU at sælge varer til under 17 pund - 185 kroner - til de britiske forbrugere uden at varerne pålægges afgifter.

Apple har bekræftet rygterne om et kommende Guernsey-kontor, og det forventes, at kontoret vil få priserne på musikdownloads til at falde fra 79 til 67 pence per download.

I løbet af de sidste to år har virksomheder som Tesco, Asda, Britannia, HMV, Amazon og Woolworths anlagt lignende udskibningskontorer i den engelske kanal. Skattemyndigheder er nu blevet opmærksomme på problemet, som vurderes at koste staten omkring 200 millioner pund svarende til 2,2 milliarder kroner om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS