Novos IT-selskab fastholder vækst

For femte år i træk har NNIT haft vækst i såvel omsætning som resultat.

NNIT, der er Novo Nordisks IT-selskab, havde i 2003 en omsætning på 714 millioner kroner. Det svarer til en vækst på 10 procent i forhold til året før. Resultatet voksede med 12 millioner kroner til i alt 73 millioner kroner. Dermed har selskabet for femte år i træk præsenteret et årsregnskab med vækst i både omsætning og resultat.

Antallet af kunder blev i løbet af 2003 næsten fordoblet fra 56 til 102. Ifølge dagbladet Børsen kommer kunderne dog stadig primært fra Novo Nordisk Gruppen, men selskabet har en ambitiøs plan for en fortsat årlig vækst på mindst et tocifret procentsats, og mellem to og fire procent af omsætningen skal investeres i nye forretningsområder og kompetencer.

»Vi regner med netto at vokse med mellem 65 og 85 nye medarbejdere i år«, siger NNIT's direktør, Torben Skriver Frandsen, til Børsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere