Den ultimative nørd-computer

For cola-drikkende computer-nørder er den lidt af et scoop: Lenovo F20 iCoke Notebook.

Fusionen mellem Coca-cola og Lenovo lyder banal. Og er det måske ogsÃ. Men for de, der både holder meget af Coca-cola og computere, kan den ende som samle-objekt: F20 iCoke Notebook.

Forud for OL i 2008 lancerer Lenovo en bærbar Coca-cola pc. Et samarbejde mellem de to betyder, at en bærbar for samlere, nu sættes til salg i et begrænset antal. Maskinen, som er døbt F20 iCoke Notebook sættes til salg via Lenovos butikker i Kina og via Lenovos hjemmeside.

Maskinen er en special-udgave af den design-prisvindende Lenovo Tianyi F20, Lenovos mest populære model. Men nu i samarbejde med en af hovedsponsorerne til OL i Beijing 2008 altså også i de kendte rød-hvide colafarver.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S