Tibetanere lancerer online-tv

Den tibetanske eksilregering har åbnet en webbaseret tv-kanal, der sender budskaber fra Dalai Lama og andre nyheder fra bjergstaten, som den kinesiske regering forsøger at kontrollere.

Den kinesiske regeringer er berygtet for at undertrykke ytringsfriheden på internettet blandt andet ved at fjerne uønskede budskaber i søgeresultater, men indtil videre har den kinesiske censur ikke sortlistet www.tibetonline.tv.

Den nye hjemmeside, der blev lanceret i sidste uge, indeholder tv-nyheder og dokumentarfilm fra Tibet. Afsenderen er den tibetanske eksilregering.

Eksilregeringen hører til i Dharamshala i India, og det forventes, at hjemmesiden også opdateres fra Indien. Men selv om den kinesiske regeringer dermed ikke har direkte mulighed for at standse initiativet, så vil der næppe gå mange dage, før den tibetanske kanal bliver offer for kinesiske censur.

Men der er store forventninger til kanalen.

»Især unge mennesker søger i stigende grad nyheder og informationer via internettet, og kanalen vil gå langt for at viderebringe regeringens politikker og arbejde med henblik på at opfylde et af regeringens vigtigste visioner: gennemsigtighed,« siger den tibetanske instruktør Kalon Lobsang Nyandak Zayul, der forventer, at hjemmesiden bliver et samlingssted for tibetanere bosat over hele verden.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S