Vista skaber problemer for SSD-producenterne

SanDisk måtte udsætte lanceringen af tre nye solid state drives på grund af problemer med Windows Vista.

Microsofts nyeste operativsystem, Windows Vista, har modtaget megen kritik fra både brugere og software-udviklere. Nu viser det sig, at Vista er designet på en måde, der skaber problemer for de producenter, der udvikler solid state drives (SSDs) med 'multi level cell'-teknologien (MLC).

Det har SanDisk fundet ud af på den hårde måde. Således har flash-producenten set sig nødsaget til at udsætte leveringerne af firmaets nyeste SSDs til 2009, fordi man ikke »fuldt ud forstod Vista-miljøets begrænsninger«.

»Vista er ikke optimeret til flash memory SSD,« siger SanDisks administrerende direktør Eli Harari, der samtidig understreger, at SSD-producenterne for fremtiden bliver nødt til at være opmærksomme på og tage hensyn til Vistas mangler.

Det forventes, at SanDisks nye SSDs vil have kapacitet på 128, 160 og 256 GB.

Mere om samme emne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job