Vista skaber problemer for SSD-producenterne

SanDisk måtte udsætte lanceringen af tre nye solid state drives på grund af problemer med Windows Vista.

Microsofts nyeste operativsystem, Windows Vista, har modtaget megen kritik fra både brugere og software-udviklere. Nu viser det sig, at Vista er designet på en måde, der skaber problemer for de producenter, der udvikler solid state drives (SSDs) med 'multi level cell'-teknologien (MLC).

Det har SanDisk fundet ud af på den hårde måde. Således har flash-producenten set sig nødsaget til at udsætte leveringerne af firmaets nyeste SSDs til 2009, fordi man ikke »fuldt ud forstod Vista-miljøets begrænsninger«.

»Vista er ikke optimeret til flash memory SSD,« siger SanDisks administrerende direktør Eli Harari, der samtidig understreger, at SSD-producenterne for fremtiden bliver nødt til at være opmærksomme på og tage hensyn til Vistas mangler.

Det forventes, at SanDisks nye SSDs vil have kapacitet på 128, 160 og 256 GB.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura