Dansk e-handel tiltrækker ikke nye kunder

Den danske e-handel er vokset i det seneste kvartal, men det er ikke lykkes at tiltrække nye nethandlende. Mange er fortsat bekymret over sikkerheden ved netbetaling.

Halvdelen af den danske befolkning har aldrig prøvet at handle på nettet - og det kniber med at overbevise dem om, at de skal gå i gang med nethandel. Det viser de seneste tal fra Dansk E-Handelsanalyse.

I gennemsnit har danskerne e-handlet 2,63 gange i årets første kvartal mod 2,51 gange i fjerde kvartal af 2007, svarende til en vækst på 4,9 procent.

Men samtidig konstateres det, at væksten i dansk e-handel er skabt af de samme individer, der blot handler lidt hyppigere. Dansk e-handel formår ikke at tiltrække nye nethandlende.

I første kvartal af 2008 var det 46,8 pct. af de adspurgte, der havde e-handlet i de sidste tre måneder. Det tilsvarende tal for fjerde kvartal af 2007 var 46,9 pct., og dermed er der faktisk tale om et lille fald i andelen af danskere, der handler online.

Blandt dem, der ikke handler på nettet, angiver 12 pct., at de ikke stoler på sikkerheden omkring netbetaling, og 16 pct. føler sig ikke trygge ved internet som handelskanal.

"Det bør få alarmklokkerne til at ringe hos danske virksomheder, som sælger deres varer på nettet, at der ikke kommer nye nethandlende til. Ikke engang julehandelen tiltrak nye nethandlende, og det er usædvanligt. Hvis kundegrundlaget ikke vokser, så vil virksomhederne få svært ved at indfri deres forretningsmæssige mål, fordi der simpelthen ikke er kunder nok til at aftage virksomhedernes varer," siger Lars Schmidt Larsen, direktør for E-handelsfonden.

Tallene viser også at der er flere kvinder end mænd, der har handlet på nettet. Det er 53 pct. af kvinderne og 47 pct. af mændene, der har prøvet e-handel.

Beklædning og pc-hardware/elektronik repræsenterer hver 17 pct. af de fysiske køb, mens flyrejser udgør 27 pct. af servicekøbene. I kategorien for onlineprodukter er internet/software steget fra 22 pct. til 42 pct. i de sidste tre måneder.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job