NNIT åbner i Kina

Den Novo Nordisk ejede virksomhed, NNIT, åbnede i går officielt deres eget kontor i Kina. NNIT spår allerede, at kontoret vil vokse hastigt.

I går åbnede NNIT kontor i Kina, der indtil videre huser 34 kinesiske medarbejdere. Det sidste års tid har NNIT været uofficielt i Kina under søsterselskabets vinger. Nu er NNIT officielt etableret.

NNIT's direktør Per Kogut fortæller, at virksomhedens strategi er at blive mere international. Derfor åbner NNIT også op for udveksling. Ikke blot for danskere, der gerne vil opleve Kina, men også den anden vej. Kontoret skal dog primært støtte forretningen i Danmark, og derfor er tidsforskellen en fordel. Det gør, at der kan arbejdes på projekter i døgndrift. Og til trods for, at man umiddelbart skulle tro, at det var svært at arbejde i Kina, er Per Kogut overraskende tilfreds.

»Det har været forbavsende let at arbejde med kineserne. Der er meget glade for at være hos os. Ikke kun på grund af den løn, vi giver, men også på grund af de fleksible arbejdsvilkår,« fortæller Per Kogut, der videre fortæller, at der ikke har været nogen problemer med at få licens til at åbne kontor.

Med forretningslicensen i Kina, får NNIT også mulighed for at sælge deres ydelser til andre internationale kunder på det kinesiske marked, fortæller direktør Per Kogut. Han forventer i øvrigt, at kontoret ved årsskiftet vil have 50 medarbejdere og mere end 100 inden for de næste to år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere