Små firmaer har ikke styr på licenser

Et nyt uafhængigt rådgivningsfirma vil hjælpe små og mellemstore firmaer med at få overblik over deres software-licenser.

Næsten halvdelen af de små og mellemstore virksomheder har ikke styr på deres software-licenser. Det mener det nystartede rådgivningsfirma ellerup consult, som vil hjælpe virksomhederne med at få overblik over deres licenser.

»Fire ud af ti små og mellemstore virksomheder har ikke kontrol med licenserne og risikerer at blive pirater blot ved at downloade fra internettet,« vurderer direktør Harry Lassen fra ellerup consult.

De mindre virksomheder har ikke råd til at etablere en decideret licensafdeling, som er nødvendig for at få kontrol med licenserne.

»Et overblik er nødvendigt for at opnå rabat på opdatering af software, som allerede er installeret i en ældre version, og for at undgå at købe dobbelt ind. Vi har oplevet eksempler på virksomheder, der har investeret i tre gange så mange licenser, som de havde brug for, fordi de ikke havde kontrol med indkøbsprocessen og derfor ikke vidste, at der allerede var anskaffet licenser,« siger Harry Lassen.

Brancheforeningen BSA opgjorde allerede i 2001, at en fjerdedel af al software i Danmark anvendes uden licens.

Ellerup consult sælger ikke selv licenser, og firmaets direktør mener på den baggrund, at man kan optræde som en uvildig rådgiver.

»Som modpol til BSA hjælper vi med at skabe overblik over licenserne via blandt andet den dansk udviklede applikation AssetFocus, som scanner hele netværket for filer, soft- og hardware. Derefter udfærdiges licensmapper, licens-, e-mail- og internetpolitik. Men virksomhederne bestemmer i den sidste ende, om de vil efterleve ellerup consult´s rådgivning,« siger Harry Lassen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere